زمینه برای ارتباط پایا و سازمان یافته بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب ایجاد شد.

۰۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۳ کد : ۱۲۰۶۹ پژوهشی دانشکده ها اسلاید اصلی اسلاید روابط عمومی
تعداد بازدید:۱۳۸۷

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی بین دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، درحوزه معادن و صنایع معدنی و با هدف جهت بخشیدن به پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری برای رفع مشکل های صنعت معدنکاری و قراردادن دانش و تجربه در کنار یکدیگر منعقد گردید.

برپایه این گزارش، این تفاهم نامه همکاری بین مهدی کرباسیان رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و بهروز دانشیان رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در زمینه ایجاد همکاری پایدار بین ایمیدرو و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب و استفاده متقابل از امکانات و ظرفیت های آموزشی و پژوهشی امضا شد.

بهروز دانشیان، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در این مراسم گفت: در این دانشکده طی سال تحصیلی گذشته، بالغ بر ۲۴۰۰ پایان نامه تحصیلی دفاع شده است که معتقدیم این حجم بالای پایان نامه ها باید جهت دار شوند.

وی ادامه داد: کارگروهی برای ارتباط با صنعت تشکیل می شود تا بتوانیم طرح های پژوهشی را در جهت اولویت های پژوهشی ایمیدرو هدایت کنیم.

رئیس واحد تهران جنوب درادامه درخصوص مفاد تعهدات طرفین نیز گفت: به عنوان نمونه پروپوزال های کارشناسی ارشد و دکتری مرتبط با حوزه نانو فناوری قبل از مطرح شدن در گروه های مربوط آموزشی، در مرکز تحقیقات نانو بررسی می شوند و دانشجویان برجسته نیز در این مرکز مشغول به کار می شوند.

 

دانشیان در خصوص موارد دیگر مطرح شده دراین تفاهم نامه گفت: مدت زمان اعتبار این تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی ۳ سال بوده و طی این مدت ایمیدرو اولویت طرح های پژوهشی، نیازهای دوره های آموزشی مدیران و کارکنان سازمان و واحدهای تابعه را به دانشگاه ارائه داده و در خصوص دسترسی به اطلاعات و آزمایشگاه ها و امکانات پژوهشی با اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در پروژه های مورد نیاز سازمان همکاری می کند.

براساس این تفاهم نامه همکاری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب نیز متعهد می شود که طرح های پژوهشی و پایان نامه ها و رساله های دانشجویی را در جهت اولویت های پژوهشی ایمیدرو هدایت کرده و دوره های آموزشی کوتاه مدت و میان مدت مورد نیاز ایمیدرو را برگزار کند.

همچنین دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب با امضای این تفاهم نامه همکاری، تمامی اطلاعات کتابخانه ای، آزمایشگاه ها، کارگاه ها و مدارک علمی مورد نیاز را در اختیار ایمیدرو قرار داده و در نیازسنجی پژوهشی ایمیدرو همکاری می کند.

وی افزود: واحد تهران جنوب با ۴ دانشگاه در کشور آلمان همکاری می کند و این واحد دانشگاهی، اولین دانشگاهی است که دانشجو به آلمان اعزام کرده است. همچنین اولین دانشگاهی هستیم که دانشجوی آلمانی رساله دکترای خود را در رشته معماری در ایران می گذراند و البته می توانیم از توانمندی های دانشجوی آلمانی نیز استفاده کنیم.

*حمایت مالی ایمیدرو از پروژه های دانشگاهی

مهدی کرباسیان در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی ایمیدرو و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، با اعلام این مطلب اظهار داشت: در دهه گذشته به دلیل کاهش ارتباط بین المللی در حوزه معدن، از نظر فناوری با عقب ماندگی مواجه شدیم در حالی که کشورهای دیگر در حوزه های مختلف این صنعت از جمله اکتشاف و عناصر نادر خاکی، پیشرفت های معجزه آسایی داشتند.

وی افزود: جبران این مسیر باید از طریق همکاری با دانشگاه ها پیش رود. خوشبختانه طبق قانون، سازمان های توسعه ای نظیر ایمیدرو و ایدرو می توانند ۲۵ درصد درآمد خود را به بخش آموزش و پژوهش اختصاص دهند و از این رو ایمیدرو طی سال های اخیر فعالیت های آموزشی و پژوهشی مختلفی را با همکاری نهاد های ذیربط از جمله سازمان آموزش فنی حرفه ای و سازمان نظام مهندسی معدن و دانشگاه ها انجام داد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به نیاز بخش معدن و صنایع معدنی به آموزش و پژوهش در زمینه های مختلف، تصریح کرد: ایمیدرو از نظر بودجه محدودیتی برای بخش آموزش و پژوهش ندارد و پروژه های مربوط را حمایت مالی می کند و فعالان علمی پژوهشی در دانشگاه آزاد می توانند در حوزه های ایمنی، اکتشاف، استخراج، فرآوری، انرژی و غیره پروژه های کاربردی پژوهشی را برنامه ریزی و تعریف کنند. این پروژه ها می تواند در راستای فناوری های جدید اجرایی شود.

وی ادامه داد: علاقه مندیم در حوزه پساب و زیست محیطی به عنوان یکی از مشکلات بخش معدن، همکاری دوجانبه ای با دانشگاه ها داشته باشیم. در جلسه هفته پیش با عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، عنوان شد که این سازمان مانعی برای اجرای طرح ها نمی شود اما موانع سختی برای مسائل زیست محیطی گذاشته می شود که البته حرف درستی است. این موضوع در کشورهای پیشرفته رفع شده است به طوری که در بازدید از یک کارخانه مس در وسط شهر هامبورگ آلمان، مدیر عامل کارخانه بر موضوع زیست محیطی بیشتر از تولید توجه داشت و آن را به صورت لحظه ای مورد نظارت قرار می داد.

کرباسیان خاطرنشان کرد: ایمیدرو از پایان نامه های دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری در زمینه معدن و صنایع معدنی، پس از بررسی و تایید در کمیته مربوطه، حمایت مالی می کند.


۲ رای

نظر شما :